top of page

Degerli Dostumuz,

Muzik ve sanatı birlestiren cok özel bir calısmayı sizlere sunmaktan buyuk mutluluk duyuyoruz. Uzun yıllar Cenevre’de yasamıs Turk ressam ve heykeltras Semra Özumerzifon, Turkiye’nin resital odaklı tek uluslararası klasik muzik dizisi olan Istanbul Resitalleri’nin 10. Yılı icin unlu Fransız besteci Claude Debussy’nin (1862-1918) solo piyano icin yazılmıs 3 bölumlu “Estampes” eserin- den ilham alarak her bir bölum icin farklı bir cizimden olusan bir gravur seti hazırladı ve bu setten “Limited Edition” olarak sınırlı sayıda sadece 50 adet uretti.

“Tusların Isvicre’li Starı” olarak bilinen dunyaca unlu piyanist Oliver Schnyder’ın seslendird- igi “Estampes” yani gravurlere ilham veren muzik, modern QR Kod teknigi sayesinde metal bir plakaya islenerek gravurlere yerlestirildi. Böylece mobil cihazınızı gravure tutarak QR kodu okut- tugunuzda o gravurde eserin o bölumunu dinleme olanagı sunuldu. Dunyada bugune kadar esi görulmemis bir uygulamaya bir “ilk”e vesile olmanın heyecanını sizlerle paylasmaktan da ayrıca buyuk mutluluk duyuyoruz.

Bir diger mutlulugumuz ise aldıgınız her bir gravurun, Istanbul Resitalleri’nin baslattıgı

“Her Okula 1 Piyano” Kampanyası’nın ilk adımı olarak Anadolu’daki 5 okula piyano alınmasına vesile olacak olması.

Esere Dair:

CLAUDE DEBUSSY (1862-1918) / Estampes (1903)

Debussy’nin notlarında “Eger tatile cıkacak paranız yoksa o zaman bunu hayal gucunuzu kulla- narak yapmalısınız!” yazar. Turkcede baskılar veya gravurler anlamına gelen “Estampes” eserinin her bir bölumu belirli bir an ve yeri tasvir eder. Ilk iki bölumde Uzak Dogu ve Ispanya’ya yaptıgı dussel ve egzotik bir yolculuga cıkan Debussy ucuncu bölumde evine Paris’e geri döner.

 

I. Pagodes, Si majör

Ilk bölume Uzak Dogu’da budistlerin tapınaklarına verilen Pagodalar anlamına gelen “Pagodes” adını verir, huzur dolu ve sakin bir muziktir.

II. La soirée dans Grenade, Fa diyez minör

“Granada’da bir aksam” adını verdigi ikinci bölum ise Ispanya’da gecer. Ilk bölume göre daha hare- ketli,  emenko izleri tasıyan hızlı ve atesli Ispanyol muziginden ilham alır.

III. Jardins sous la pluie, Mi minör

uçüncü bölum ise Debussy’nin evi Paris’te gecer ve “Yagmurda bahceler” adını tasır. Bu bölum, Fransız kreslerinde söylenen bazı sarkılardan ilham almıstır. O sarkılarda yer alan sözler, cocuklara yagmurda dısarı cıkamayacaklarını ve bahcede oyun oynayamayacaklarını ama iceride oturarak dısarıda yagan yagmuru seyretmenin de keyi i oldugunu anlatır.

En içten tesekkur ve saygılarımızla,

ISTANBUL RESITALLERI

bottom of page